PROGRAM OF PPAM 2003


SUNDAY, SEPTEMBER 7
11:00 - 12:00 Registration
12:00 - 15:00 Tutorial
12:00 - 15:00 Globus Toolkit Ewa Deelman, University of Southern California, USA
15:00 - 16:00 Lunch
16:00 - 19:00 Tutorials (in parallel)
Unicore Mario Deilmann, Pallas, Germany, and Piotr Bala, N. Copernicus University, Poland
Load Distribution Strategies for HPC Applications on Clusters of Symmetric Multiprocessors. Peter Luksch, Technische Universitat Munchen, Germany, and Amitava Gupta, Jadavpur University, Calcutta, India
19:30 Welcome Reception
 
MONDAY, SEPTEMBER 8
8:40 Opening
9:00 - 9:40 Invited talk
Chairperson B. Szymanski
Trends in High Performance Computing and Using Numerical Libraries on Clusters Jack Dongarra, University of Tennessee, USA
9:40 - 10:20 Invited talk
The Condor View of Grid Computing Miron Livny, University of Wisconsin, USA
10:20 - 10:40 Coffee break
10:40 - 12:00 Contributed papers
Track A: PARALLEL/DISTRIBUTED ARCHITECTURES
Chairperson H. Krawczyk
Building Autonomic Clusters: A Short Responde to IBM's Autonomic Computing Challenge. Andrzej Goscinski, Jackie Silcock, Michael Hobbs
Hyper-threading technology speeds clusters Pawel Gepner
Communication on the Fly in Dynamic SMP Clusters - Towards Efficient Fine Grain Numerical Computations. Marek Tudruj, Lukasz Masko
Wait-Free Publish/Subscribe Using Atomic Registers. Pradeep Varma
Track B: TOOLS AND ENVIRONMENTS FOR PARALLEL/DISTRIBUTED PROCESSING
Chairperson V. Sunderam
Improving performances of a distributed NFSP implementation. Pierre Lombard, Yves Denneulin, Olivier Valentin, Adrien Lebre
A Framework for Online Performance Analysis and Visualization of Large-Scale Parallel Applications. Kai Li, Allen D. Malony, Robert Bell, Sameer Shende
Architecture and Implementation of Distributed Data Storage using Web Services, CORBA and PVM. Pawel Czarnul
A Lightweight Message Logging Scheme for Fault Tolerant MPI. Inseon Lee, Heon Y. Yeom, Taesoon Park, Hyoungwoo Park
Track C: SPECIAL SESSION ON PARALLEL AND DISTRIBUTED BIOINFORMATIC APPLICATIONS
Chairperson F. Guinand
Parallel Stochastic Search for Protein Secondary Structure Prediction V. Robles, M.S. Perez, V. Herves, J.M. Pena and P. Larranaga
A Fault-Tolerant Protocol for Resource Allocation in a Grid Dedicated to Genomic Applications M. Hurfin, J.P. Le Narzul, J. Pley and P. Raipin Parvedy
Parallel Algorithms for Evolutionary History Reconstruction J. Blazewicz, P. Formanowicz, P. Kedziora and P. Wojciechowski
A Hierarchical Model for Coarse-Grained Parallel Genetic Programming J. Frey, R. Gras, P. Hernandez and R. Appel
Track D: WORKSHOP ON HIGH PERFORMANCE NUMERICAL ALGORITHMS
Chairperson P. Krzyzanowski
GRIBB - Branch-and-Bound Methods on the Internet R.Moe
Parallel algorithms for the solution of Toeplitz systems of linear equations P. Alonso, J.M. Badia, A.M. Vidal
Cholesky factorization of matrices in parallel and ranking of graphs D. Dereniowski, M. Kubale
Testing and Timing of Numerical Linear Algebra Algorithms J. Wasniewski
12:00 - 12:45 Invited talk
Chairperson J. Dongarra
Grid Applications: A 100 Million Light Year View Carl Kesselman, University of Southern California, USA
12:45 - 14:40 Poster Session 1 + Lunch
Chairperson M. Paprzycki
14:40 - 15:20 Invited talks (In parallel)
Chairperson L. Hluchy, M. Livny
Multicriteria Aspects of Grid Resource Management Jan Weglarz, Poznan University of Technology, Poland
Comprehensive Air Pollution Studies with the Unified Danish Eulerian Model Zahari Zlatev, National Environmental Research Institute, Denmark
15:20 - 16:00 Invited talks (In parallel)
On-Line Scheduling of Multiprocessor Jobs with Idle Regulation Andrei Chernykh, CICESE, Mexico, and Denis Trystram, ID- IMAG, France
Optimizing Compositions of Components in Parallel and Distributed Programming Sergei Gorlatch, Technische Universitat Berlin, Germany
16:00 - 16:20 Coffee break
16:20 - 18:50 Contributed papers
Track A:
16:20 - 17:35 EVOLUTIONARY COMPUTING
Chairperson F. Seredynski
Multiple-Deme Parallel Estimation of Distribution of Distribution Algorithms: Basic Framework and Application Chang Wook Ahn, David E. Goldberg, R.S. Ramakrishna
A Memory-Efficient Elitist Genetic Algorithm Chang Wook Ahn, Ki Pyo Kim, R.S. Ramakrishna
Genetic clustering as a parallel algorithm for approximating basins of attraction. Katarzyna Adamska
17:35 - 18:50 PARALLEL/DISTRIBUTED PROGRAMMING
Chairperson B. Chapman
Automatic generation of optimized parallel code for n-body simulations. David E. Singh, Maria J. Martin, Francisco F. Rivera
A Thread Partitioning Algorithm for Data Locality Improvement. Alexander Chernov, Andrey Belevantsev, Oleg Malikov
Program Structuring Heuristics for Parallel Systems Based on Multiple Crossbar Switches Eryk Laskowski
Track B:
16:20 - 17:35 SCHEDULING AND LOAD BALANCING
Chairperson M. Drozdowski
Approximation Algorithms for Scheduling Jobs with Chain Precedence Constrains Klaus Jansen, Roberto Solis-Oba
Hybrid Algorithm for Mapping Parallel Applications in Distributed Systems Gamal Attiya, Yskandar Hamam
Accelerated Diffusion Algorithms on General Dynamic Networks. Jacques Bahi, Raphael Couturier, Flavien Vernier
17:35 - 18:50 PARALLEL/DISTRIBUTED ALGORITHMS
Chairperson J. Brzezinski
Parallel simulated annealing for bicriterion optimization problem Piotr Czarnas, Zbigniew J. Czech, Przemyslaw Gocyla
Parallelizing the Unsupervised k-windows Clustering Algorithm. P. Alevizos, D.K. Tasoulis, M.N. Vrahatis
Data Decomposition for Parallel K-Means Clustering. Attila Gursoy
Track C: APPLICATIONS GRID WORKSHOP '03
Chairperson M. Bubak
Advanced Replica Management with Reptor P. Kunszt, E. Laure, H. Stockinger, K. Stockinger
Execution and Migration Management of HLA-based Interactive Simulations on the Grid K. Zajac, M. Bubak, M. Malawski, P Sloot
Mediators in the Architecture of Grid Information Systems P. Brezany, A. Min Tjoa, H. Wanek, A. Wohrer
Pegasus: Planning for Execution in Grids E. Deelman, J. Blythe, Y. Gil, C. Kesselman
Metrics for Grid Applicability: a Distributed Elliptic Curve Platform Assessment P. Trezentos, A. Olivera
SuperVise: Using Grid Tools to Simplify Visualization J. Osborne, H. Wright
Track D: WORKSHOP ON HIGH PERFORMANCE NUMERICAL ALGORITHMS
Chairperson J. Wasniewski, R. Moe
New Adaptive GMRES(m) Algorithm with Choosing a Suitable Restart Cycle m Kentaro Moriya and Takashi Nodera, Keio University, Japan
Solving Linear Recurrence Systems Using Level 2 and 3 BLAS Routines P. Stpiczynski
A class of block smoothers for multigrid solution of saddle point problems with application to fluid flow P. Krzyzanowski
A Combined Fractional Step Domain Decomposition Method for the Numerical Integration of Parabolic Problems Laura Portero
Semi-Systolic Architecture for AB**2 Operation over GF(2**m) Hyun-Sung Kim
An embedded iterative scheme in electromagnetism B.Carpentieri, I,S. Duff, L. Giraud, G. Sylvand
19:00 Traveling to Zloty Potok and barbecue
 
TUESDAY, SEPTEMBER 9
8:30 - 11:30 Excursion to Jasna Gora Monastery
11:30 - 13:30 Poster Session 2 + Lunch, including talk by Michael Sampels: Patent Examiner at the European Patent Office: On Career Opportunities at the EPO
Chairperson R. Wyrzykowski
13:30 - 14:10 Invited talks (In parallel)
Chairperson T. Stricker, A. Malony
OpenMP: A High-Level Standard for Parallel Programming Barbara Chapman, University of Houston, USA
The New Paradigm Shift in HPC -- High-Performance Computing on Intel(r) Architecture Herbert Cornelius, Intel
14:10 - 14:50 Invited talks (In parallel)
Parallel Programming in Grids and MetaComputing Systems Vaidy Sunderam, Emory University, USA
Invited talk Optimus, Poland
15:00 - 15:50 Contributed papers
Track A: PARALLEL/DISTRIBUTED ARCHITECTURES
Chairperson J. Silc
On Generalized Moore Digraphs Michael Sampels
An Extended Atomic Consistency Protocol for Recoverable DSM Systems Jerzy Brzezinski, Michal Szychowiak
Track B: HeteroPar'03
Chairperson A. Kalinov
Dynamic Tasks Assignment for Real Heterogeneous Clusters M.Beltran, A.Guzman and J.Bosque
Messages Scheduling for Data Redistribution between Clusters J.Cohen, E.Jeannot and N.Padoy
Track C: APPLICATIONS GRID WORKSHOP '03
Chairperson P. Bala
The GridLab's Grid Application Toolkit Gabrielle Allen, Tom Goodale, Andre Merzky, Jarek Nabrzyski, Edward Seidel
Grid Architecture for Interactive Applications M. Bubak, M. Malawski, K. Zajac
Track D: EVOLUTIONARY COMPUTING
Chairperson R. Schaefer
An Evolutionary Programming Algorithm for Automatic Engineering Design Andrew Lewis, David Abramson, Tom Peachey
Optimization of Structures using Distributed and Parallel Evolutionary Algorithms Tadeusz Burczynski,Waclaw Kus
15:50 - 16:10 Coffee break
16:10 - 19:30 Contributed papers
Track A:
16:10 - 17:00 PARALLEL/DISTRIBUTED ARCHITECTURES
Chairperson J. Silcock
Session Guarantees to Achieve PRAM Consistency of Replicated Shared Objects Jerzy Brzezinski, Cezary Sobaniec, Dariusz Wawrzyniak
RDMA Communication Based on Rotating Buffers for Efficient Parallel Fine-Grain Computations Adam Smyk, Marek Tudruj
17:00 - 19:30 APPLICATIONS OF PARALLEL/DISTRIBUTED COMPUTING
Chairperson J. Kitowski
A consuming environment with transportation network modelled using Graph of Cellular Automata Pawel Topa, Witold Dzwinel
Application of Celluar Automata for Cryptography Pascal Bouvry, Franciszek Seredynski Albert Y. Zomaya
Parallelization of large scale adaptive finite element computations Krzysztof Banas
Parallelization of the QC-lib Quantum Computer Simulator Library Ian Glendinning, Bernhard Oemer
Hierarchical communication for the parallel simulations in the distributed environment Rafal Metkowski, Piotr Bala
Stepwise development of distributed interactive simulation systems Tomasz Orlowski, Bogdan Wiszniewski
Track B: HeteroPar'03
Chairperson D. Trystram, A. Lastovetsky
Multidimensional Static Block Data Decomposition for Heterogeneous Clusters A.Kalinov and S.Klimov
Load-balancing iterative computations on heterogeneous clusters with shared communication links A.Legrand, H.Renard, Y.Robert, F.Vivien
Partitioning Interfaces Design for Heterogeneous Networks of Computers A.Lastovetsky and R. Reddy
Large Scale Peer to Peer Performance Evaluations, with Gauss-Jordan Method as an Example S.Petiton and L.Aouad
Performance Study of Scheduling Mechanisms for Peer-to Peer Computer Environments I. Savvas and T. Kechadi
Anticipating Performance Information of Newly Portable Computers on the WLAN for Load Balancing D.Sanchez, E.Macias and A.Suarez
A Job Mapping Strategy for Heterogeneous Multiprogrammed Systems P. Maheshwari
Asymptotically Optimal Algorithm for Laplace Task Graphs on Heterogeneous Platforms O.Beamont, P.Ramet, and J.Roman
Track C:
16:10 - 18:15 APPLICATIONS GRID WORKSHOP '03
Chairperson K. Stockinger
Flood forecasting in a Grid Environment L. Hluchy, J. Astalos, M. Dobrucki, O. Habala, B. Simo, V.D. Tran
Security in the OCM-G Grid Application Monitoring System B. Balis, M. Bubak, W. Rzasa, T. Szepieniec, R. Wismueller
Towards the Wisdom Grid: Goals and Architecture P. Brezany, A. Min Tjoa, I. Janciak
Automatic Flow Building for Component Grid Applications M. Bubak, K. Gorka, T. Gubala, M. Malawski, K. Zajac
Adaptive Grid Scheduling of a High-Throughput Bioinformatics Application E. Huedo, R. S. Montero, and I. M. Llorente
18:15 - 19:30 PARALLEL/DISTRIBUTED ALGORITHMS
Chairperson Z. Czech
Adaptive Pareto Differential Evolution and its Parallelization Daniela Zaharie, Dana Petcu
A BSP Parallel Model to the Göttfert Algorithm over F2 Fatima Abu Salem
Implementing Paralel Algorithms for the Parallel Environment for Image Mining (PEIDM) Adam Mazurkiewicz
Track D: WORKSHOP ON LARGE SCALE SCIENTIFIC COMPUTATIONS
Chairperson Z. Zlatev, P. Luksch
The non-blocking Programming Paradigm in Large Scale Scientific Computations Philippas Tsigas, Chalmers University of Technology, Sweden
Incomplete Cholesky Factorization in Fexid Memory Sergey Saukh
Numerical Simulation of Evaporation and Ignition of Non-premixed n-Heptane Flames Mario Deilmann, Benedikt Roberg, Markus Baum
Deterministic large-scale simulations of the low-dimensional magnetic spin systems G. Kamieniarz, R. Matysiak Poznan University, Poland
Accelerating optimization of input parameters in wildland fire simulation Baker Abdalhaq, Ana Cortes, Tomas Margalef, Emilo Luque
Adaptive Computations over Dynamic and Heterogeneous Networks Joseph Flaherty, Boleslaw Szymansky, James Teresco and Carlos Varela, Rensselaer Polytechnic Institute, USA
A Tool to Execute ASSIST Applications on Globus-based Grids Ranieri Baraglia, Domenico Laforenza, Nicola Tonellotto, CNR, Italy
Distributed filesystems for clusters and grids Pierre Lombard, A. Lebre, C.Guinet, O. Valentin and Ives Deneulin, Laboratoire ID-IMAG, Grenoble, France
20:00 Conference Dinner
 
WEDNESDAY, SEPTEMBER 10
8:30 - 9:10 Invited talks (In parallel)
Chairperson J. Kaufmann, P. Bouvry
Dynamically Reconfigurable Scientific Computing on Large-Scale Heterogeneous Grids Boleslaw Szymanski, John Cummings, Jim Napolitano, Carlos Varela, Rensselaer Polytechnic Institute, Ward Wheeler, AMNH, Michelle Nishiguchi, New Mexico State University, USA
Building Robust Cluster Computers Thomas Lehmann, Intel
9:10 - 9:50 Invited talks (In parallel)
Desktop Grids - Characteristics of an Emerging Platform for Scientific Computing Thomas Stricker, Institute for Scientific Computing, Switzerland
In search of canonical program variants Scott B. Baden, University of California, USA
9:50 - 10:10 Coffee break
10:10 - 13:05 Contributed papers
Track A: TOOLS AND ENVIRONMENTS FOR PARALLEL/DISTRIBUTED PROCESSING
Chairperson B. Wiszniewski, J. Kwiatkowski
Event Handling in the J-OCM Monitoring System Marian Bubak, Wlodzimierz Funika, Marcin Smetek, Zbigniew Kilianski, Roland Wismuller
Request processing in the Java-oriented OMIS Compliant Monioring System. Marian Bubak, Wlodzimierz Funika, Marcin Smetek, Zbigniew Kilianski, Roland Wismuller
Online Visualization of OpenMP Programs in the DeWiz Environment Rene Kobler, Dieter Kranzlmuller, Jens Volkert
Dynamic process communication in the GDE environment J. Kwiatkowski, D. Albrich
An Approach to Web-oriented Discrete Event Simulation Modeling Ewa Ochmanska
Conspiracies in Distributed Systems: Elementary Petri net Case Edward Ochmanski
Monitoring Threaded Applications with Thread-enabled OMIS Monitor Bartosz Balis, Marian Bubak, Wlodzimierz Funika, Roland Wismuller, Grzegorz Kaplita
Track B:
10:10 - 11:25 PARALLEL/DISTRIBUTED PROGRAMMING
Chairperson A. Tchernykh
Exception handling model with influence factors for distributed systems Pawel L. Kaczmarek, Henryk Krawczyk
Process Decomposition via Synchronization Events and Its Application to Counter-Process Decomposition Susumu Kiyamura, Yoshiaki Takata, Hiroyuki Seki
Global Predicates for Distributed Application On-line Control Janusz Borkowski
11:25 - 13:05 PERFORMANCE MODELING AND ANALYSIS
Chairperson M. Tudruj
Efficiency of Divisible Load Processing M. Drozdowski, L. Wielebski
Analytical Modeling of Optimized Sparse Linear Code Pavel Tvrdik, Ivan Simecek
Space decomposition solvers and their performance in PC-based computing environments Radim Blaheta, Ondrej Jakl, Jiri Stary
Performance modeling of parallel FEM computations on clusters T. Olas, R. Wyrzykowski, K. Karczewski, A. Tomas
Track C:
10:10 - 11:25 PERFORMANCE MODELING AND ANALYSIS
Chairperson T. Lehmann
Evaluation of execution time of mathematical library functions based on historical performance information Maciej Brzezniak, Norbert Meyer
Gray Box Based Data Access Time Estimation for Tertiary Storage in Grid Environment Darin Nikolow, Renata Slota, Jacek Kitowski
Predicting the response time of a new task on a Beowulf cluster Marta Beltran, Jose L. Bosque
11:25 - 13:05 APPLIED MATHEMATICS
Chairperson T. Burczynski
Mathematical linguistics model for medical diagnostics of organ of hearing in neonates Mariusz Flasinski, Elzbieta Reron, Janusz Jurek, Piotr Wojtowicz, Krzysztof Atlasiewicz
Simulations of granular cohesion dynamics on rough surfaces of contacting particles Jacek S. Leszczynski
Optimization using Nimrod/O and its Application to Robust Mechanical Design Tom Peachey, David Abramson, Andrew Lewis, Donny Kurniawan, Rhys Jones
Implementation aspects of a recovery-based error estimator in finite element analysis Arkadiusz Nagorka, Norbert Sczygiol
Track D:
10:10 - 11:50 MDSS Workshop
Chairperson H. Leszczynski, V. Maksimov
Robust activation strategy of scanning sensors via sequential design in parameter estimation of distributed systems Maciej Patan, Dariusz Ucinski
Parallelization in an Algorithm of Multi-dimensional Nonconvex Optimization: an Application to Insurance Network Design Arkady Kryazhimskiy, Vyacheslav Maksimov
Discrimination between Models of Distributed Parameter Systems Using T-optimum Experimental Design Bartosz Kuczewski, Maciej Patan, Dariusz Ucinski
Useful estimates of infinite ODE's systems Henryk Leszczynski
11:50 - 13:05 APPLICATIONS OF PARALLEL/DISTRIBUTED COMPUTING
Chairperson A. Lewis
Parallelizing flood model for Linux clusters with MPI V.D. Tran, D. Froehlich, W. Costaings
Fish Schools: PDES Simulation and Real Time 3D Animation R. Suppi, D. Fernandez Francos, E. Luque
High frequency electromagnetic fields analysis with the use of the parallel FDTD method Wojciech Walendziuk, Jaroslaw Forenc, Andrzej Jordan
13:05 - 13:45 Invited talk
Chairperson S. Baden
Autonomous Optimization of Distributed Computing on the Grid James Kaufman, Toby Lehman, Glenn Deen, IBM Almaden Research Center, USA
13:45 Lunch